Balsam po goleniu a woda po goleniu, w duecie czy solo?

My faceci nie potrzebujemy kilkunastu kosmetyków, by mówić o pełnej pielęgnacji. Sztuką jest wybór tych naprawdę potrzebnych, które służą naszej skórze, a jednocześnie spełniają swoje główne zadania. Częstym dylematem jest nie tylko wybór producenta kosmetyku, ale również rodzaj danego środka do pielęgnacji. Nie musimy przecież posiadać i mydła i żelu pod prysznic, tylko dlatego, że są one dostępne w ofercie sklepu, w którym robimy kosmetyczne zakupy.

Częstą zagadką, przed którą staje facet po ogoleniu się jest to, czy ma wybrać balsam po goleniu czy tylko wodę po goleniu. A może należy użyć obydwu tych kosmetyków? Biorąc pod uwagę to, co jest napisane na opakowaniach tych środków, przyznaję – można zgłupieć. I jedno i drugie powinno być stosowane na skórę bezpośrednio po goleniu. I jedno i drugie służy między innymi do dezynfekcji ogolonej skóry i nadania jej przyjemnego zapachu. Czy to znaczy, że te kosmetyki się zastępują, czy raczej to, że należy użyć ich jeden po drugim? A który w takim razie pierwszy?

Już tłumaczę. Podstawową różnicą między balsamem po goleniu, a wodą po goleniu jest tutaj czynnik łagodzący ogoloną i podrażnioną skórę.  Bardziej przyjaznym wrażliwej skórze jest balsam, który oprócz tego, że dezynfekuje skórę, ma również właściwości nawilżająco-łagodzące. Jest zatem najlepszym kosmetykiem dla twarzy, która po ogoleniu bywa zaczerwieniona, a nawet lekko pokaleczona. Zaletą balsamu jest to, że wnika w skórę, więc nie jest środkiem powierzchownym, ale pozostawia po sobie przyjemne uczucie rozprężenia skóry. Ma działanie lekko chłodzące i wygładzające, ale przede wszystkim jest dobrym kosmetykiem nawilżającym skórę. To, że ma przyjemny zapach, który pozostaje na twarzy jest tylko kolejnym atutem. Nie jest również przeciwwskazaniem do użycia wody toaletowej/kolońskiej, gdyż zapach nadany skórze przez balsam szybko ulatuje i nie kłóci się z innymi, które sobie później serwujemy.

Jeśli zaś chodzi o wodę po goleniu – charakterystyczny jest przede wszystkim mocny zapach. Ze względu na silne działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne, woda po goleniu powinna być stosowana na twarz bezpośrednio po goleniu tylko wtedy, gdy skóra nie jest wrażliwa i dobrze znosi każde golenie. W innym przypadku może dodatkowo podrażniać oraz powodować nieprzyjemne pieczenie na twarzy. Podstawową cechą wody po goleniu jest dezynfekcja skóry po używaniu ostrego narzędzia. Ze względu na intensywny zapach, użycie wody  zwalnia nas z obowiązku stosowania później wody toaletowej. Nie zwalnia nas jednak ze stosowania środka nawilżającego, którego domaga się wysuszona i napięta skóra. Najlepszym kosmetykiem bywa wtedy dobry krem nawilżająco-regenerujący, który przywraca skórze odpowiednią elastyczność.

Zatem panowie, krótka ściąga właściwej pielęgnacji po goleniu:

Golenie–>Balsam po goleniu–>woda toaletowa

lub

Golenie–>Balsam po goleniu–>woda po goleniu

lub

Golenie–>woda po goleniu–>krem nawilżający–>woda toaletowa

Bastek

After shave

Ten wpis został opublikowany w kategorii Golenie, Męskie kosmetyki, Pielęgnacja/Grooming, Zapachy i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply