Co ma ręcznik do golenia?

Na dodatek gorący i mokry? O wiele więcej niż można się spodziewać. Prawda jest taka, że mimo upływu lat, do dziś nikt nie wynalazł lepszego sposobu na przygotowanie skóry do golenia niż właśnie używanie gorącego, mokrego ręcznika. Zresztą tak, jak do tej pory nikt nie wymyślił bardziej męskiego i dokładnego golenia niż to przy użyciu klasycznej maszynki na żyletki lub brzytwy.

Po co te przygotowania do golenia?

Na upartego można spróbować się ogolić od razu, bez przygotowania skóry do zabiegu. Można wziąć do ręki pędzel i bezpośrednio nałożyć na skórę pianę a potem zgolić zarost. Jednakże nie dam Wam tu żadnej gwarancji, że: a) będzie łatwo, b) nie będzie bolało, c) golenie będzie efektywne. Bez odpowiedniego przygotowania skóry do golenia, podejmujecie dość duże ryzyko np. że się zatniecie, że się niedokładnie ogolicie a sam proces golenia będzie trudny i zniechęcający, by go powtarzać.

Na czym powinno polegać przygotowanie skóry do golenia?

Podstawą jest umycie twarzy i zarostu, by usunąć z niego zanieczyszczenia takie jak sebum czy kurz, które mogą utrudniać golenie i stanowić źródło infekcji, gdyby doszło do skaleczenia. Raz na jakiś czas można do tego użyć peelingu myjącego. Druga sprawa to zmiękczenie zarostu – szczególnie jeśli jest on bardzo sztywny, twardy i gruby, a więc i trudny do zgolenia. W tym celu warto zastosować olejek zmiękczający do zarostu lub po prostu użyć do golenia dobrego kremu o takich właściwościach. Nawet jeśli nie zastosowaliśmy nic do zmiękczenia zarostu, tuż przed samym nałożeniem piany do golenia, twarz należy ogrzać. I tu właśnie pojawia się potrzeba użycia wspomnianego ręcznika.

Co daje ciepły ręcznik?

Położenie gorącego ręcznika na twarz przed goleniem powoduje rozszerzenie się porów skóry i zmiękczenie zarostu. Rozszerzone mieszki włosowe są bardziej podatne na cięcie maszynką lub brzytwą i wpływają na efektywność golenia. Dzięki temu zabiegowi, golenie jest bardziej dokładne i mniej ryzykowne jeśli chodzi o zacięcia. Dodatkowym plusem używania gorącego ręcznika jest… przyjemność. Dla podkręcenia efektu można nakropić ręcznik aromatycznym olejkiem. Prawie jak spa.

Jak przygotować ciepły ręcznik?

Rozwiązań jest kilka. Najpopularniejszym jest zmoczenie ręcznika w gorącej wodzie i dobre wyżęcie go. W profesjonalnych salonach barberskich, do podgrzewania ręczników stosuje się specjalne urządzenia, które dodatkowo sterylizują ręczniki przed użyciem i zapewniają nam sto procent higieny. W domu do tego można wykorzystać mikrofalówkę – tylko uważajcie, by kuchenne zapachy nie wsiąkły w ręcznik, bo nici z przyjemności golenia. Ręcznik nie powinien być zbyt mokry (nie może z niego kapać). Ma być wilgotny i gorący – tak, by z niego parowało ciepło. Najlepsze są ręczniki grube np. z egipskiej bawełny, które lepiej wchłaniają wodę i dłużej utrzymują ciepło. Dobrze jest kupić specjalny ręcznik do golenia, bo ma on od razu właściwy wymiar.

Jak stosować gorący ręcznik przed goleniem?

Po zmoczeniu w gorącej wodzie lub podgrzaniu ręcznika, musimy go odpowiednio nałożyć na twarz. O wiele łatwiej, jeśli ktoś nam pomaga, ale nie wymagajmy, by przy każdym goleniu towarzyszyła nam jakaś osoba do pomocy 😉 Musimy sobie zatem radzić sami. I nie liczyć, że zrobimy to tak profesjonalnie, jak w salonie barberskim. Oni mają te techniki w małym palcu. Chodzi o odpowiednie złożenie ręcznika, by zakrył całą twarz bez nosa. Można podpatrzeć na zdjęciach i poćwiczyć, ale nam powinno wystarczyć nałożenie ręcznika po prostu na twarz jak kompres. Odchylamy głowę lekko do tyłu, by ręcznik po nałożeniu utrzymał się na twarzy i wytrzymujemy tak 1-2 minuty aż ręcznik stanie się chłodniejszy. Gdyby był zbyt chłodny, należy ponownie go podgrzać i wydłużyć czas kompresu. Ręcznik powinien rozszerzać pory skóry w miejscach zajętych zarostem, nie musimy go więc nakładać na całą twarz – można nałożyć poniżej oczu. Po zdjęciu ręcznika z twarzy, nakładamy pianę i przystępujemy do golenia.

Bastek

barber-1007874_960_720

Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcesoria do golenia, Golenie, Pielęgnacja/Grooming i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply