O męskich koszulach słów kilka

Miałem nie pisać tutaj o modzie, ale dostaję od Was coraz więcej próśb o takie wpisy, dlatego postanowiłem, że raz na jakiś czas zrobię wyjątek. Dziś robię go dla koszul, których dobór oraz kultura noszenia mogą sprawiać kłopoty.

 

Po pierwsze właściwy wybór
Zakup koszuli to nie powinna być nigdy kwestia przypadku, ale dość przemyślana decyzja. Wchodząc do sklepu z koszulami, musimy znać przede wszystkim własne rozmiary, a szczególności obwód szyi oraz wzrost. Długość koszuli powinna być taka, by pozwoliła utrzymać się koszuli w spodniach nawet podczas schylania się. Pamiętajmy, że wybierając rozmiar kołnierzyka, bierzemy pod uwagę obwód szyi powiększony o szerokość dwóch palców. Sam kształt kołnierzyka należy przede wszystkim uzależnić od kształtu twarzy i długości szyi. Istotne są również mankiety. Dobra koszula powinna mieć rękawy sięgające poza nadgarstek i wystawać spod marynarki jakiś 1 centymetr. Wybór mankietów to przede wszystkim kwestia okazji – dla tych bardziej oficjalnych wyjść powinny być zarezerwowane mankiety zapinane na spinki, na codzienne wyjścia – wystarczą guziki. Warto wiedzieć, że wybierając koszulę z mankietami na spinki, jesteśmy zobowiązani do koszuli założyć krawat lub muchę.

 
Wybierając koszulę, musimy również podjąć decyzję odnośnie rodzaju kroju. Wyróżniamy podstawowe trzy typy koszul:
• Regular fit – klasyczny prosty krój bez wcięcia (dobry dla panów, chcących ukryć brzuch)
• Custom fit – zwykły standardowy uniwersalny krój dla każdego
• Slim fit – krój z odpowiednimi wcięciami, które podkreślają szczupłą sylwetkę

 

Warto również czytać metki przy koszulach, by wiedzieć z jakiego materiału są uszyte. To będzie mieć ogromne znaczenie nie tylko dla prasowania, ale przede wszystkim komfortu noszenia. Im więcej bawełny w materiale, tym mniejsze ryzyko pocenia się w takiej koszuli i większa wygoda. Osobiście preferuję koszule, które mają 80% bawełny – dzięki temu prasowanie nie jest zbyt uciążliwe. Co do prasowania, są również koszule typu non-iron, które dzięki zawartości w materiale amoniaku, już po praniu są rozprostowane. Jednakże ostrzegam – takie koszule mogą powodować alergie na skórze.

 

Po drugie – odpowiednia stylizacja

 

Noszenie koszul ma wiele aspektów. Podstawową zasadą jest zakaz noszenia koszul z krótkim rękawem do marynarki czy krawata. Jeśli wybieramy stylizację elegancką, jesteśmy zobowiązani założyć o wiele bardziej elegancką koszulę z długim rękawem (bez względu na temperaturę). Najbardziej eleganckie to koszule gładkie. Najbardziej uniwersalne w stosunku do doboru krawata są koszule białe i jasnoniebieskie. Wzory zostawmy na mniej oficjalne wyjścia.

 

Sportowe koszule – w kolorowe wzory i desenie, zwykle mają zaokrąglone wykończenie (krótsze po bokach). Takie koszule należy nosić wyciągnięte ze spodni. Koszule bez wycięć muszą być włożone w spodnie.
Koszule dżinsowe – nie wkładamy ich w spodnie i nigdy nie zakładamy do nich spodni dżinsowych o podobnym odcieniu. Najlepiej wybrać takie o kilka tonów jaśniejsze lub ciemniejsze.

Bastek

6806674786_faf9c69904_b

Ten wpis został opublikowany w kategorii Styl/Moda/Wygląd i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply