Jaką wybrać brzytwę?

Kupując Bastkowi wymarzony prezent pod choinkę, ja też musiałam zgłębić swoją wiedzę na temat brzytew. Tak naprawdę to nawet nie  wiedziałam, że brzytwa występuje w różnych odmianach, że robi się ją z różnych materiałów i jej wybór powinien być uzależniony od umiejętności i wymagań.

Czym się golić?

Ostrze brzytwy jest wykonane najczęściej ze stali węglowej lub nierdzewnej. Trzeba jednak pamiętać, że brzytwa ze stali węglowej raczej nie powinna być stosowana codziennie ze względu na to, że ostrze powinno się „zregenerować”. Takie ostrze też może ulec pod wpływem wody, więc powinno być zawsze wycierane do sucha. Z drugiej strony stal węglowa jest łatwa do ostrzenia i (z reguły) tańsza w obróbce, stąd jego duża popularność.

Uchwyty brzytew mogą mieć naturalne pochodzenie, ale mogą być również wykonane z tworzywa sztucznego. Oczywiście im droższy materiał wykonania brzytwy, tym wyższa cena. Najdroższe brzytwy do golenia mają uchwyty z bawolego rogu lub egzotycznego drewna.

Brzytwa może posiadać wklęsłość 1/1 lub 1/2. Ta pierwsza jest bardziej popularna, ponieważ ostrze jest lżejsze, cieńsze i bardziej elastyczne.  Brzytwy o wklęsłości 1/2  zazwyczaj są wybierane przez osoby z twardym i gęstym zarostem, są także bardziej odpowiednie dla początkujących, gdyż brzytwy te potrafią wybaczyć więcej błędów niewprawionej dłoni. Czubek brzytwy może być np. zaokrąglony, ścięty (kwadratowy), lub wklęsły (hiszpański). Szerokość ostrza jest mierzona w calach. Najpopularniejsze wymiary to 5/8 i 6/8 cala, choć zdarzają się też takie pojedyncze egzemplarze w rozmiarze 10/8. Warto wiedzieć, że im szersze ostrze, tym cięższa (a także droższa) brzytwa.

Co oprócz brzytwy?

Jeśli zdecydujecie się zakupić brzytwę, trzeba pamiętać o odpowiednich akcesoriach, niezbędnych do prawidłowego golenia.  Do ostrzenia brzytwy przyda się  specjalny kamień tzw. osełka. W polerowaniu i wygładzaniu brzytwy pomaga skórzany pas. Powinien być on używany przed każdym goleniem. Pasa można używać też do ostrzenia brzytew (przy użyciu past ściernych), ale to trwa znacznie dłużej niż ostrzenie przy użyciu osełki. Jeśli zakupicie pas, przyda się mu również pasta konserwująca, która zapobiega wysychaniu skóry. Dobrze też zakupić odpowiednie etui na brzytwę, dzięki któremu brzytwa się nie niszczy np. w podróży.

Najlepsze marki brzytew to firmy niemieckie:

– Wacker Solingen,

– Dovo Solingen,

– Giesen & Forsthoff Solingen.

Inka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcesoria do golenia, Gadżety, Golenie, Pielęgnacja/Grooming, Styl/Moda/Wygląd i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Jaką wybrać brzytwę?

  1. Gladr pisze:

    a czy ktoś slyszał o marce FRN&Co, ze znaczkiem ptaka siedzacego na rozłożonej brzytwie z rozłożonymi skrzydłami?

Leave a Reply